Jak fotit s mobilem: podrobnì a prakticky

Poèet telefonù s možností fotit roste závratným tempem, jednou si urèitì budete chtít jeden z nich poøídit. Kvalitì fotek ale moc nevìøíte. Pøeètìte si praktické zkušenosti s foáèkem MCA-25 od Sony Ericssonu a možná zmìníte názor.
» Kapitoly èlánku
1. Úvod, nastavení a možnosti fotoaparátu
2. Kvalita fotografií, rùzná rozlišení, funkce zoom, ukázky
  Další kapitola »

Poznámka: Všechny fotografie v èlánku jsou poøízeny mobilním telefonem Sony Ericsson T300 s pøídavným fotoaparátem MCA-25. Výjimkou je pouze následující trojice obrázkù, která ukazuje, jak telefon s fotoaparátem vypadají.

 

Šikovná mašinka

Pøídavný fotoaparát Sony Ericsson MCA-25 ze støíbrného plastu se dodává s pevným koženkovým obalem na šòùrce, která se ovšem zaèala brzo tøepit. Na boku má fotoaparát tlaèítko, kterým se aktivuje, a to i když je telefon v pohotovostním menu nebo když na zhasnutém displeji vidíte známé hodiny na èerném podkladu. Stisk tlaèítka v zásadì vyvolá stejnou nabídku, která se objeví pøi pøipojení foáèku.

Pokud se tato nabídka náhodou neobjeví, patrnì je to oxidací kontaktù. Pak je dobré buï kontakty šetrnì oèistit nebo foáèkem nešetrnì zacloumat nahoru a dolù, dokud se zaøízení nespojí. Brzy si na tuto proceduru zvyknete a nemusíte se bát, že kontaktùm ublížíte. Rozhodnì však doporuèuji spíše pravidelné èištìní, zvláštì pokud rádi telefonujete z vany plné horké vody jako já a vystavujete telefon i jiným, oxidaci podporujícím vlivùm.

Pamì fotoaparátu je podle výrobce 528 kB, což v praxi pøi rozlišení 0,3 Mpix vystaèí na jedenáct fotek – po kompresi JPEG mají velikost asi 42–58 kB podle složitosti scény. Fotky ale mùžete pøesunout do mobilu a vesele fotit dál. Pøi pìtihodinové manipulaci se baterie telefonu vybije pøibližnì o tøetinu, a to zejména kvùli aktivnímu podsvícení displeje. Sem tam mùžete podsvícení vypnout, a tak baterii šetøit, napøíklad pøi kopírování fotek do mobilu a odesílání poštou.

Má trochu sklerózu

Když už jsem se zmínil o pøesouvání fotek do mobilu, Sony Ericsson T300 má známé problémy s pamìtí, které vyplývají z její fragmentace. Proto pokud se rozhodnete pøedejít ztrátì volné pamìti, držte se osvìdèeného postupu a mažte vždy nejmladší objekt v pamìti. V praxi to vypadá tak, že udìláte jedenáct fotek, dvì pøesunete do mobilu a pak si dohrajete tøeba nìjakou hru a nakonec stáhnete obrázek. Jestli se rozhodnete mazat, musíte zaèít od staženého obrázku, pak hru a nakonec fotky zase od té nejmladší. Pokud mažete více objektù, vyplatí se mobil vypnout a zapnout. I když je to divné, telefonu tím trošku "utøídíte myšlenky". Pokud také zjistíte, že vám nejde odeslat pošta nebo máte problémy se signálem, restart mobilu vìtšinou pomùže.

U fotoaparátu nechybí optický hledáèek, ale rovnou pøedesílám, že jeho okraje, i když jsou øádnì oznaèeny, neodpovídají zábìru objektivu. Brzy si zvyknete pozorovat snímanou scénu na displeji mobilu, ta ovšem zabírá asi jen 80 % už tak dost malého displeje, zbytek tvoøí informace o rozlišení, poètu uložených snímkù v pamìti a zoomu. Uprostøed fotoaparátu je pod sklíèkem krytá èoèka objektivu. Sklíèko chraòte pøed neèistotami, jak jen to jde. Za pùl roku používání se mi to daøí a jedinou údržbou je obèasné profouknutí. Na foáèku dále najdete už jen konektor.

Zaènìme fotit

Ještì než se pustíme do focení, upozorním na jednu malièkost, o které mnoho lidí neví. V okamžiku pøipojení foáèku se zobrazí jeho pohotovostní menu, které popíšu za chvíli. Pokud však v tomto menu vyukáte na klávesnici mobilu kód *##*, dostanete se do skrytého menu fotoaparátu. Nazývá se Color boost a máte v nìm možnost nastavit hodnotu 0–255 pro zvýraznìní barev, jak se snaží doložit následující snímky. Pro demonstraci jsem ale možná mìl zvolit nìco barevnìjšího. Použil jsem hodnoty 1, pøednastavenou 13, 133 a 233 a vyfotil pøibližnì tutéž scénu. Vliv nastavení na kvalitu snímku posuïte sami.

   

Pøipojím, nastavím, snímám a fotím

Následuje nìkolik èinností, které se pokusím popsat a obohatit vlastními snímky. Fotoaparát lze pøipojit pouze jediným zpùsobem. Je dobré jej pøi této ponìkud násilné manipulaci držet spíše za boky a chránit hlavnì objektiv pøed pøípadným dotykem. Pøi odnímání staèí ftáèek stejnì jako konektor nabíjeèky vyklonit nahoru, aby se uvolnil. Úspìšné pøipojení je signalizováno krátkým pípnutím a zobrazením menu vlastního foáèku, které nyní popíšu.

Základní menu

  1. Snímat obrázky: Po vstupu se objeví obrázek aktuálnì snímané scény, dále vidíme v levém dolním rohu velikost rozlišení, po pravém boku pak bargraf s èíslem zaplnìní pamìti. Se Sony Ericssonem T300 a MCA-25 je možné použít funkci Zoom, pøiblížení scény docílíme stiskem ovladaèe kurzoru doprava, oddálení stiskem ovladaèe doleva. Je-li zoom aktivní, vedle údaje o rozlišení vidíte symbol lupy. Pak staèí už jen stisknout tlaèítko Yes nebo ovladaè kurzoru. Poté se proces vykreslování zastaví na jednom obrázku a vy mùžete buï souhlasit (Yes) nebo nesouhlasit (No) s tím, aby se pokroèilo v uložení fotky o krok dál. Stisknete-li tedy Yes, dostanete se do dalšího submenu. Zde mùžete obrázek rovnou uložit do pamìti foáèku, nebo odeslat (jako MMS èi e-mailem), rotovat s obrázkem vpravo èi vlevo. Nemusíte se tedy bát držet mobil pøi focení vzhùru nohama. Ukládání chvilku trvá a je signalizováno stejnì jako každá trvající operace. Po uložení máte na displeji mobilu opìt obrázek aktuálnì snímané scény a èíslo pod bargrafem se zvìtší o jednotku.

  2. Zobrazit obrázky: Po vstupu máte možnost najet kurzorem na libovolný obrázek. Funguje kontextová klávesa a pro mazání rovnìž klávesa C. Stisknutím ovladaèe nebo klávesy Yes obrázek zobrazíte pøes celou plochu displeje, opìtovným stiskem vyvoláte kontextové menu s položkami.

    1. Odeslat - pøímo z foáèku odešlete obrázek buï jako MMS a nebo jako e-mail. Mám nepotvrzené informace, že v tomto pøípadì mají obrázky pouze 256 barev (8 bitù), zatímco pøi odeslání z mobilu plných 24 bitù.
    2. Údaje o obrázku - Název, Velikost (rozlišení, nikoli kilobajty) a typ komprese (JPEG)
    3. Kopírovat do telefonu
    4. Pøesun do telefonu
    5. Odstranit - zeptá se, jestli chcete obrázek "jméno" odstranit
    6. Odstranit vše - zeptá se, jestli chcete odstranit všechny obrázky z foáèku.

  3. Možnosti: Všechny možnosti se týkají nastavení pro focení a jsou aktivní pro následnì poøízený snímek, neslouží tedy k úpravì obrázkù.

    1. Velikost obrázkù - nastavuje rozlišení v bodech

      Pro pøedstavu pøikládám snímek stránky A4 focené z výšky asi 40 cm v rozlišení 640 × 480 a se zapnutým vyvážením bílé (viz dále). Jako skener opravdu nelze MCA-25 doporuèit. Vedle vidíte snímek monitoru 17" s rozlišením 1024 × 768 z podobné vzdálenosti.

       

      • Extra (640 x 480) - doporuèuji, nìkteré fotky zcela bìžnì zvìtšuji až na 1024 x 768 nebo 800 x 600
      • Velký (320 x 240) - staèí pro ostrý snímek a následné zvìtšení v poèítaèi na 640 x 480
      • Malý (160 x 120) - vhodný pro MMS
      • Malý (80 x 60) - zejména pro fotky volajících, ale i na to používám spíše rozlišení 160 x 120, protože pak se fotky lépe vejdou na displej

    2. Vyvážení bílé

      • Zapnuto - pøednastavená volba a používám jen ji
      • Vypnuto - pøesné chování fotoaparátu je spíš tajemstvím
      Pro názornost tu mám dva snímky stejné scény. Posuïte sami, jestli rozdíl stojí za pøepínání, když výsledek stejnì uvidíte až na poèítaèi. Zdá se být snazší nauèit se pracovat jen v jednom režimu, já to tak dìlám. Snímek vlevo je s vyvážením bílé, vpravo je vyvážení bílé vypnuto.

       

    3. Efekt

      Tuto volbu jsem za pùl roku použil jen kvùli tomuto èlánku a zde mùžete jasnì vidìt proè. Jediná zajímavá volba je zrcadlení, možná snad ještì dárek vypadá hezky. Nejprve je nutno efekt vybrat a s ním bude výsledný obrázek vytvoøen. Efekt nelze dodateènì doplnit (snad jen pomocí poèítaèe) ani odstranit bez ztráty dat.

                                                 


V druhé kapitole se zamìøíme na kvalitu fotek v odlišných svìtelných podmínkách a rùzném rozlišení. Ukážeme si, jak vypadají fotky se zoomem, pøidáme pár tipù a na závìr se pokocháme nìkolika vybranými ukázkami.

» Kapitoly èlánku
1. Úvod, nastavení a možnosti fotoaparátu
2. Kvalita fotografií, rùzná rozlišení, funkce zoom, ukázky
  Další kapitola »
"Spájajte sa a množte sa, niet iného zákona, iného cie¾a okrem lásky."
Maurice Maeterlinck
Profile for roxetak
Využívanie multimiliardového navigačného systému, družíc a satelitov na hľadanie plastových krabičiek "tupperware".
Fun, sport, tourism, adventures and treasures with surprise. :-) :-P :-D
This template downloaded form free website templates